"Minister" Matovič

Autor: Jozef Krúpa | 10.2.2012 o 9:32 | (upravené 5.3.2012 o 11:38) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1289x

Kandidátka Hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti je chudobnejšia o 24 miest (samozrejme, číslo ešte nie je konečné, možno bude odídencov podstatne viac). A všetko to spôsobil detektor lži. Pán Matovič sa jedného dňa zobudil a dostal výborný nápad - poďme všetci na detektor lži, aby sme vám občanom dokázali, že sme čistí a s korupciou nemáme nič spoločné. Je iste skupina ľudí, ktorí pánovi Matovičovi fandia a zabávajú sa na jeho nápadoch. Ale verím, že jej aj skupina ľudí, ktorí fandia tým „odídeným" a nepovažujú jeho nápad za úplne najvtipnejší.

Priznám sa, že ja v tomto prípade nefandím ani jedným ani druhým. Pozerám sa na to úplne z inej strany. Kauza „detektor lži" mi zase len dokázala to, čo si myslím už dávno. Dosť bolo na Slovensku  experimentov, potrebujeme štandardné politické strany. Prečo?  Lebo len strana s uceleným, premysleným programom a vybudovanými štruktúrami môže poskytnúť tejto krajine stabilitu a perspektívu ďalšieho napredovania. Veď sa pozrime do minulosti. Už párkrát na scéne zažiarila nejaká politická hviezdička, ktorá sa objavila krátko pre voľbami. Naplnila  kandidátku neznámymi ľuďmi. A po úspešných voľbách, tak rýchlo ako zažiarila, tak rýchlo aj zhasla. A navyše sa rozštiepila  na viacero frakcií, čím spôsobila v parlamente či vláde absolútny chaos.

To isté sa udialo u Matovičovcov, tentokrát v expresnom čase - ešte pred voľbami. Dôvodom nie sú Matovičove nápady, ale niečo oveľa zásadnejšie. Hnutie nemá jasno v zásadných veciach, so základnými princípmi nie sú stotožnení všetci lídri, dokonca o nich ani nevedia.

A teraz si predstavme, že takáto strana bude mať jedného dňa reálnu moc ovplyvňovať veci verejné. Skúsme si predstaviť, čo sa môže stať. Jedného dňa po voľbách sa napríklad môže pán Matovič zobudiť a povie si: "Zriadime Ministerstvo detektora lži." Systém bude fungovať jednoducho. Každý, kto bude podozrivý sa posadí na detektor lži a ten rozhodne, či je vinný alebo nie. A všetci, ktorí detektorom neprejdú - šup - rovno do basy. Ušetríme na ministerstve spravodlivosti, generálnej prokuratúre, systéme súdnictva - to nám tu bude sveta žiť. Pritiahnuté za vlasy? Možno. No ako sa hovorí: „Nikdy nehovor nikdy!" Takýmto spôsobom mnohé „rýchlokvasené" strany fungujú.

Preto vždy budem hlasovať za štandardné politické strany. Aj preto, aby sme sa priblížili k politickej kultúre vyspelých krajín. Pretože tam systém funguje inak. Strany si roky budujú svoju pozíciu a svoj program. Zdiskreditovaní politici odchádzajú, sú  často aj súdne stíhaní. Politici majú nielen zodpovednosť, ale aj sebareflexiu. A hlavne, vytvárajú vo svojej strane prirodzený priestor pre príchod nových, perspektívnych a minulosťou nezaťažených politikov.

Poviete si, že u nás to nie je možné? Ale je. A ovplyvniť to môžeme my všetci. Voľme štandardné strany. Krúžkujme však nových, aktívnych ľudí, ktorých poznáme alebo im dôverujeme, že môžu veci pohnúť dopredu.

 

www.jozefkrupa.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?