Poďme voliť a krúžkujme! (časť 2)

Autor: Jozef Krúpa | 7.3.2012 o 18:52 | (upravené 7.3.2012 o 19:39) Karma článku: 6,63 | Prečítané:  447x

Včera som začal písať, aké sú zvyčajne Vaše reakcie na otázku či pôjdete v sobotu voliť. Obvykle odpovedáte:  1. „Bol som volič tej či onej strany, ale už ju voliť nebudem". 2. „Voliť nepôjdem, pretože ani jedna zo strán za to nestojí a preto svoj hlas nedám nikomu". 3. „Už nevolím, lebo všetci sľubujú a aj tak nikto nič neplní".  Pre pripomenutie si pozrite časť 1. Dnes by som rád povedal niečo k tej druhej odpovedi.

Ako som hovoril, na kandidátkach býva obvykle po 150 ľudí, preto si myslím, že v každej strane sa nájdu minimálne štyria, ktorí sú naozaj nezištní. A s tým súvisí aj moja reakcia na druhú obvyklú reakciu Vás- voličov, ohľadne účasti na voľbách. Ak si myslíte, že tým, že voliť nepôjdete, nedáte hlas nikomu, opak je pravdou. Nechcem tu rozoberať vzorce prepočítavania hlasov na mandáty, ale neodpustím si jednu vec. U nás sa hlasy prepočítavajú tzv. Hagenbach-Bischoffovou metódou. To znamená, že všetky platné hlasy, ktoré budú vo voľbách odovzdané, sa vydelia číslom 151 (to je počet kresiel v parlamente + 1). Volebným číslom, ktoré z tohto výpočtu vyjde sa vydelia jednotlivé získané hlasy tej-ktorej strany. A výsledkom je počet poslaneckých kresiel. Preto si uvedomme, že čím menej z nás pôjde voliť, tým viac to nahráva ostatným stranám (najmä však tým najväčším). Jednoduchá matematika.

Viete, je dôležité si uvedomiť jednu vec. Či pôjdeme, alebo nepôjdeme voliť, nič to nezmení na tom, že vládu mať budeme. V parlamente bude po 10. marci sedieť tak či onak 150 poslancov. A ak rezignujeme a voliť nepôjdeme, spôsobíme tým akurát to, že najbližšie 4 roky budú v parlamente sedieť opäť tí istí ľudia, ktorí sú tam aj teraz. Preto nepremárnime šancu dať krúžok tým, ktorých by sme chceli v parlamente vidieť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

EKONOMIKA

Posúvanie dôchodku sa nepáči odborom, štát nevylučuje zmenu

V roku 2017 sa dôchodok posunul o dva a pol mesiaca.


Už ste čítali?